SBi flytter til Københavns Sydhavn
Aalborg Universitet har netop indgået aftale med PFA Ejendomme A/S og Nokia Danmark A/S om, at universitetet overtager Nokias lejemål på 42.500 kvm. på Frederikskaj i Københavns Sydhavn.
Som følge af denne aftale flytter SBi til Sydhavnen i løbet af sommeren 2012.
Aftalen indebærer, at Aalborg Universitet etablerer en ny forskerpark, som dels skal samle alle universitetets aktiviteter i Hovedstadsområdet, dels skal give plads til en række højteknologiske virksomheder, bl.a. med tidligere medarbejdere fra Nokia.
Nokia besluttede tidligere i år at lukke sin store udviklingsafdeling i Danmark. Virksomheden overdrager i den forbindelse udstyret fra udviklingsafdelingen til Aalborg Universitet, som både selv kan anvende udstyret og leje det ud til andre.
Aalborg Universitets ambition med den nye forskerpark er at vise nye veje for offentligt-private partnerskaber om anvendt forskning i innovative virksomheder.
"Dette lover godt for SBi’s fremtid. Vi kommer til at bo sammen med Aalborg Universitets øvrige 200 københavnske medarbejdere og 2-3.000 studerende, samt ca. 30 innovative virksomheder", siger SBi's direktør, Thorkild Ærø.