Kandidatuddannelsen i byggeri og informatik
Hvis dine ambitioner går i retning af ledelse og digitalisering af byggeriet, så har vi et godt tilbud til dig: Den nye, toårige kandidatuddannelse i byggeri og informatik!
Betingelserne er enkle. Du skal have en uddannelse som bygningskonstruktør, diplomingeniør eller lign., og du skal være parat til at lægge to år i en universitetsuddannelse. Til gengæld får du de kvalifikationer, der skal til for at lede og koordinere informations- og kommunikationsteknologi i byggeriet. Du får titlen cand.scient.techn. Du øger chancen for at få et fedt job efter uddannelsen. Og under uddannelsen er du naturligvis berettiget til SU.
Kandidatuddannelsen i byggeri og informatik foregår på Aalborg Universitet København, som er placeret i Ballerup. Bag uddannelsen står Statens Byggeforskningsinstitut (SBi) samt Center for Communication, Media and Information Technologies (CMI), begge ved Aalborg Universitet.
Vi skal helst have din ansøgning inden 15. december 2011, men vi modtager og behandler også ansøgninger efter denne dato. Uddannelsen begynder 1. februar 2012.
Ansøgningsskema vedr. optagelse på uddannelsen
Artikel i Forsk32: Ny kandidatuddannelse: Byggeri og informatik (11.2011)