Artikel i FORSK07: Fugt i facader kan simuleres
Rambøll har testet den praktiske anvendelighed af en ny fugtmodel der indgår i den nye version af edb-værktøjet BSim. Som sidegevinst fik Hvidovre Skøjte- og Curlinghal løst sine problemer med fugt i facaden.
Hvidovre Skøjte- og Curlinghal blev opført for to år siden, men allerede efter første sæson opdagede man at der var fugtproblemer i hallens lette facadeelementer.
Med henblik på at løse problemerne valgte det rådgivende ingeniørfirma Rambøll A/S at analysere hallens indeklima og fugtforhold ved hjælp af en ny fugtmodel som By og Byg netop havde udviklet i samarbejde med DTU, og som man nu ønskede at få testet i praksis.
Sommerkondens i facadekonstruktionen
Før arbejdet gik i gang, var det nødvendigt at tilpasse bygningsmodellen så den kunne simulere indeklimaforholdene i Curlinghallen. Det viste sig at den opbyggede model gav en god overensstemmelse mellem målinger og beregninger.
Rambøll anvendte dernæst BSim til at analysere fugtforholdene i facaden. Analysen viste at den eksisterende facadekonstruktion var uhensigtsmæssig, fordi den medførte kondensdannelser i facadens trækonstruktioner som følge af dampspærrens traditionelle placering på den indvendige side af isoleringen. Kondensproblemerne var særligt udtalte om sommeren, hvor forskellen mellem høj udetemperatur og lav indetemperatur fik damptrykket til at drive fugten ind i konstruktionerne.
Simuleringer af fugtforholdene i facaden gennem hele året viste at fugtindholdet i facadens trækonstruktion en stor del af året var så højt (over 80 pct. relativ fugtighed), at der var overhængende risiko for vækst af skimmelsvampe.
Flyt dampspærren
Næste skridt var at anvende fugtmodellen til at beregne om en ændret placering af dampspærren kunne afhjælpe fugtproblemerne i facaden. Konklusionen var at problemerne med sommerkondens kunne afhjælpes ved at flytte dampspærren til den udvendige side af isoleringen.
Rambøll foreslog på den baggrund at eftermontere en udvendig
dampspærre i facadekonstruktionen og perforere den eksisterende
indvendige dampspærre.
Havde det været muligt at anvende den nye fugtmodel til at simulere
indeklimaet og fugtforholdene i hallen allerede under projekteringen,
ville man formentlig helt have kunnet undgå fugtproblemerne i Hvidovre
Skøjte- og Curlinghal.
Fugtmodellen indgår i den nye version af edb-værktøjet BSim, som By
og Byg netop har udgivet.
gsc
Opbygning af facadekassette i Hvidovre Skøjte- og Curlinghal. Dampspærren er placeret på den indvendige side af isoleringen, som normalt er den varme side – dog ikke nødvendigvis i en curlinghal.
Tilbage til BSim - Building Simulation