Emnenavigation
Statens Byggeforskningsinstitut
Dr. Neergaards Vej 15
DK - 2970 Hørsholm
T +45 45 86 55 33
F +45 45 86 75 35
EAN 5798000019034
CVR 29102384
sbi@sbi.dk
Nyhed 19/08 2009

Kriminalitet skal forebygges ved skolestart

Billeder
Allerede ved skolestart skal der sættes ind over for børn, der bor i socialt belastede boligområder, f.eks. med hyppige hjemmebesøg, hvis man vil forhindre, at de kommende unge senere får en kriminel løbebane. (Foto: Colourbox)
Allerede ved skolestart skal der sættes ind over for børn, der bor i socialt belastede boligområder, f.eks. med hyppige hjemmebesøg, hvis man vil forhindre, at de kommende unge senere får en kriminel løbebane. (Foto: Colourbox)

Allerede ved skolestart skal der sættes ind over for børn, der bor i socialt belastede boligområder, f.eks. med hyppige hjemmebesøg, hvis man vil forhindre, at de kommende unge senere får en kriminel løbebane. Og for de lidt større unge, der allerede har erfaringer fra den forkerte side af loven, er det en samlet indsats fra skolerne, fritidsaktiviteterne og socialområdet, der skal til for at for at holde dem væk fra at begå yderligere kriminalitet.

Det fremgår af en ny rapport, som seniorforsker Helle Nørgaard og videnskabelig assistent Rune Holst Scherg har gennemført for Integrationsministeriet. I rapporten evalueres effekten af en række forebyggende indsatser over for børn og unge i socialt belastede skoler og boligområder.

Se hele pressemeddelelsen: 'Kriminalitet skal forebygges ved skolestart' ( 19.08. 2009)


Redigeret af Pia Dyregaard