Emnenavigation
Statens Byggeforskningsinstitut
Dr. Neergaards Vej 15
DK - 2970 Hørsholm
T +45 45 86 55 33
F +45 45 86 75 35
EAN 5798000019034
CVR 29102384
sbi@sbi.dk

By og Byg Debatdag 2004: Energibesparelser i byggeriet (09.11.2004)

Tid og sted: 

Tirsdag den 9. november 2004 kl. 13.00 til 17.00 i Auditoriet
hos By og Byg, Dr. Neergaards Vej 15, 2970 Hørsholm.

Program og præsentationer

Hvordan kan energieffektivt byggeri blive en god forretning i Danmark?

Dansk byggeri står over for en stor udfordring i de kommende år. Regeringen har i sin seneste energiredegørelse bebudet at kravene til energiforbruget i nye bygninger skal strammes med 25-30 pct. Samtidig arbejdes der i øjeblikket på højtryk for at implementere EU’s nye direktiv om bygningers energimæssige ydeevne i de danske regelsæt. Det vil medføre nye energikrav, nye beregningsmetoder og en ny energimærkningsordning for bygninger.

Spørgsmålet er hvordan byggebranchen vil forholde sig til udfordringen. Skal det også fremover først og fremmest være lovgivningen der styrer udviklingen af lavenergibyggeri i Danmark? Eller vil branchen påtage sig en ny og mere proaktiv rolle og gå i spidsen for udviklingen og udbredelsen af lavenergibyggeri i Danmark? Ønsker dansk byggeri at benytte chancen for at blive en branche der for alvor bidrager positivt til Danmarks energi- og miljøregnskab? Svarene afhænger ikke mindst af de kommercielle muligheder i energieffektivt byggeri.

På By og Byg Debatdag 2004 lægger vi op til en diskussion af udviklingen af lavenergibyggeri i Danmark. Hvad skal der til for at gøre det attraktivt for byggebranchen at gå i spidsen for udviklingen af lavenergibyggeri? Hvordan får man en god forretning ud af at bygge huse med lavt energiforbrug?

Passivhuse er et interessant bud på fremtidens energieffektive byggeri. Disse huse er uden et egentligt varmeanlæg og har et energiforbrug som er ca. 80 pct. mindre end normalt i nybyggeri. I de nyeste huse er energiforbruget til varme og varmt vand kommet helt ned på 15 kWh pr. m2. Alligevel kan passivhuse i mange tilfælde opføres til byggepriser der ikke er højere end normalt. De første passivhuse blev opført i Darmstadt i 1991, og i Tyskland har man siden høstet mange erfaringer med projektering og opførelse af passivhuse. En af foregangsmændene på området er arkitekt Rainfried Rudolf fra Stuttgart, som er en succesrig developer indenfor passivhuse. Han vil på debatdagen fortælle om de tyske erfaringer. Men også i Danmark er passivhuse ved at komme på byggebranchens dagsorden, og flere danske virksomheder vil på debatdagen bidrage med deres erfaringer.

Debatdagen henvender sig bredt til alle parter i den danske byggesektor som beskæftiger sig med at nedsætte energiforbruget i bygninger, både myndigheder, branche- og interesseorganisationer, bygherrer, rådgivere, udførende og byggevareproducenter.

Program

Ordstyrer: Direktør Lone Møller Sørensen, By og Byg

Velkomst
Kl. 13.00 Direktør Lone Møller Sørensen, By og Byg

Introduktion
Kl. 13.10 Forskningschef Søren O. Aggerholm, By og Byg
Hvor ligger de store udfordringer for lavenergibyggeri i Danmark?
Se præsentation (PDF)

Passivhuse - et bud på fremtidens byggeri i Danmark?
Kl. 13.20 Civilingeniør Søren Pedersen, Birch & Krogboe A/S
Se præsentation (PDF)

Hvad er et passivhus??
Kl. 13.30 Arkitekt og developer Rainfried Rudolf, Architekturbüro R+H Rudolf, Stuttgart
Hvorfor er passivhuse blevet en kommerciel succes i Tyskland?
(Foredraget afholdes på tysk)
Se præsentation (PDF)

Kl. 14.00 Oplæg til debat ved arkitekt Peter Thorsen, Lundgaard & Tranberg Arkitektfirma A/S og direktør Palle Jørgensen, Boligforeningen Ringgården i Århus
Kan de tyske erfaringer bruges i Danmark?
Se præsentation (PDF)

Hvad får en bygherre til at interessere sig for lavenergibyggeri og -renovering?
Kl. 14.30 Energichef Alex Rytt, KAB_Bygge- og Boligadministration
Se præsentation (PDF)

Kl. 14.50 Pause

De arkitektoniske udfordringer – er arkitekturen en barriere?
Kl. 15.20 Arkitekt Vibeke Grupe Larsen, RH-arkitekterne
Se præsentation (PDF)

Hvordan får man en god forretning ud af lavenergibyggeri?
Kl. 15.45 Direktør Jørgen Fogh Rasmussen, Hornsherredhus
Er der et marked for lavenergi-typehuse?
Se præsentation (PDF)

Kl. 16.05 Emil Krap, Genvex A/S
Kan det betale sig at udvikle og producere anlæg med meget lavt energiforbrug?
Se præsentation (PDF)

Hvad skal der til for at gøre lavenergibyggeri attraktivt for byggebranchen?

Afslutning
Kl. 16.50 Afrunding ved direktør Lone Møller Sørensen, By og Byg
Kl. 17.00 Forfriskninger og stående buffet

Pressemeddelelse: Huse med meget lavt energiforbrug kan blive en god forretning (21.11.2004)

Pressemeddelelse: Milliarder at spare på energiforbruget i bygninger (27.10.2004)

Pressemeddelelse: Debat om energibesparelser i byggeriet (25.08.2004)

Invitation til By og Byg Debatdag 2004 (pdf-format)

Lagt på nettet 09/11 2004
Siden er senest redigeret 30/03 2006 af Hanne Brix